Intel Core m5-6y54 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Intel Core m5-6y54 należy to procesorów mobilnych, charakteryzujących się przede wszystkim nikłym poborem energii. Potwierdzeniem tego jest zresztą współczynnik TDP układu, wynoszący zaledwie 4.5 W. Oczywiście przekłada się to pewne ograniczenie wydajności procesora, jednak nie jest to wpływ, który w sposób znaczący obniżył jego przydatność.
Polecane laptopy
Wszystko dzięki bardzo przyzwoitym parametrom technicznym. Wspomnieć należy między innymi o pamięci podręcznej, która na trzecim poziomie wynosi aż 4 MB. Dzięki temu możliwa staje się sprawniejsza obsługa najczęściej wykorzystywanych programów.
Całkiem przyzwoicie prezentuje się również taktowanie układu. W trybie bazowym wynosi ono zaledwie 1100 MHz, jednak, za sprawą wykorzystania trybu turbo boost, może zostać podbite do poziomu 2700 MHz. Jest to wartość wystarczająca do obsługi programów biznesowych i typowo multimedialnych.
Uzupełnieniem specyfikacji jest zintegrowana jednostka graficzna Intel HD Graphics 515. Wyróżnia się ona taktowaniem rdzenia od 300 MHz do 900 MHz, dzięki trybowi boost. Nie należy spodziewać się po niej super wydajności, jednak powinna pozwolić na uruchomienie wielu gier o niskich wymaganiach sprzętowych.
Testy wydajności
Skoro wiemy już, jakimi parametrami charakteryzuje się procesor Intel Core m5-6y54, pora sprawdzić, jak radzi sobie on w testach wydajności, przeprowadzonych w programach Cinebench.
- Cinebench R15 – tryb jednowątkowy – 103 punkty,
- Cinebench R15 – tryb wielowątkowy – 222 punkty.
Na pochwałę zasługuje przede wszystkim praca z wykorzystaniem mocy obliczeniowej wyłącznie jednego fizycznego rdzenia. Osiągnięte rezultaty udowadniają również, że omawiany procesor może być wykorzystany na wiele sposobów – bardzo dobrze sprawdza się również w podróży.
Do grania
Dostępne na rynku laptopy korzystające z możliwości układu m5-6y54 nie dysponują dedykowanymi kartami graficznymi. Wszystko to sprawia, że użytkownicy muszą zadowolić się możliwościami, jakie prezentuje jednostka zintegrowana. Te, jak już wspomnieliśmy, nie są duże, jednak powinny wystarczyć do uruchomienia wielu gier sprzed kilku lat. Poniżej kilka przykładów.
- Diablo III – low: 60 fps, medium: 42 fps, high: 35 fps,
- The Sims 4 – low: 160 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps,
- Counter-Strike: GO – low: 80 fps, medium: 60 fps, high: 38 fps,
- Dota 2 Reborn – low: 50 fps, medium: 32 fps, high: 15 fps,
- Anno 2070 – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 18 fps.
Do obsługi tego typu gier warto wykorzystać urządzenie dysponujące co najmniej 8 GB pamięci RAM. Takie konfiguracje znajdziemy między innymi w laptopie HP EliteBook 1030 G1, Lenovo Yoga 900s oraz HP Elitebook Folio 1020 G1.
Porównanie z innymi modelami
Znamy już możliwości układu, teraz warto porównać je z osiągami uzyskiwanymi przez inne modele, należące do tej samej kategorii.
Intel Core m5-6y54 plasuje się w środku stawki wśród mobilnych procesorów Intela. Być może nie dysponuje on wydajnością pozwalającą na obsługę programów specjalistycznych, jednak z pewnością zagwarantuje komfortową pracę biurową, a także obsługę wielu aplikacji multimedialnych i gier. Wyróżnia się także stosunkowo niską ceną i zadowalająca kulturą pracy.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Lenovo - Laptopy Apple - Laptopy HP - Laptopy Dell
Komentarze (0)